zirkonyum zirkonyum diş zirkonyum nedir

Zirkonyum Fiyatları

Zirkonyum kronun maliyetini artıran etkenleri sayacak olursak; Laboratuar çalışması maliyetleri, Muayenehane maliyetleri, Hekim yoğunluğu, geçici diş yapılması, estetik provaların maliyetleri gibi masraflar bu tedavinin maliyetini artırıcı etkenlerdir. Özellikle son 10 yıl içinde diş hekimliğinde yoğun olarak kullanılan zirkonyum sayesinde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu materyal, normal kron kaplamalara alternatif olarak kullanılmaya başlanmıştır, normalde diş hekimliğinde metal üzerine porselen çalışmalar yapılırken, zirkonyum zamanla metalin yerini almayı başarmış, diş ve doku dostu, daha sağlam olduğundan ve beyaz yapısı ile estetik görüntü sağlayan bir materyaldir. Ağzında diş eksikliği olan ve protez yaptırmak isteyen kişilerde kullanılır.

Kron köprü çalışmalarının yanı sıra implant üstü protezlerde de kullanılabilir. Zirkonyum materyalinin üstü porselen ve seramikle kapatılır, estetik açıdan başarıl sonuçlar edinilmiştir. Asıl en önemli özelliği ise doku dostu olmasıdır.

Zirkonyum alt yapı üzerine uygulanan porselen diş formların kişide daha fazla estetik kazanç sağladığı için daha fazla tercih edilen tedavi şekli olmuştur. Metal destekli köprülere göre daha doğal dururlar. Çiğneme basıncına göre oldukça dayanıklıdır, diş renginde olduğundan diş etinden gri olarak yansımazlar.

Bu tedavide diş hekiminin bu alandaki tecrübesi, tedavi sürecinde sterilizasyon malzemelerinin kalitesi gibi kriterler ücretlendirmeyi etkileyen unsurlardır.